Tematikus oldalak:

2015. október 20.

Az ősz kincsei

Van egy dobozom. Van több is persze, de ezt egy számomra nagyon kedves személytől kaptam ajándékba évekkel ezelőtt. Tudjátok, az a fajta ő, aki még ha akarna se tudna felejthető ajándékot adni, mert minden apróságba beleteszi a szívét-lelkét.
Ez a doboz például kívülről nem éppen különleges, egy egyszerű kis fonott, kerek szalmakosárka fedéllel. A barátnőm persze tudta, hogy kedvelem az egyszerű formákat és a természetes anyagokat, ezért választotta. Aztán támadt egy ötlete, és mivel éppen ősz volt, belepakolt a dobozkába mindenféle őszi termést: fenyőtobozt, gesztenyét, makkot, diót, csipkebogyót. Így kaptam meg én, és mivel elsőre nem tudtam, mit tartsak a dobozban, meg aztán imádom én is az ősz ajándékait, benne hagytam a "tölteléket", és így maradt évekig.
Aztán szépen sorban megszülettek a gyerekeim, és őszönként már velük együtt mentünk gesztenyét szedni, makkot, tobozt, meg mindenféle fura formájú termést gyűjteni. A fonott dobozka a nappaliban lakott a könyvszekrényen, és minden évben került bele 1-2 különleges apróság. Időnként levettük a polcról, és a gyerekek olyankor úgy vették a kezükbe a benne rejlő kincseket, mintha drágakövek lennének.
A gyerekek megnőttek azóta, de a dobozka most is megvan, tele kincsekkel csücsül a könyvespolcon. Ugyanolyan jó ősz-illata van, mint régen, néha beledugom az orrom és nagyot szippantok. Drága barátnőm biztosan nem tudta akkor, hogy ilyen maradandó lesz az ajándéka, úgyhogy innen üzenem: a kis dobozka köszöni, jól van, szeretik nagyon.

2015. október 16.

Horgolt tölgyfalevél és makk

Ahogy eljött a hűvös őszi esők ideje, kedvem támadt színes leveleket horgolni. Körülnéztem az interneten és találtam is több aranyos mintát, de valahogy egyik sem az volt, amit kerestem, így próbálkozni kezdtem saját kútfőből. Ez lett a végeredmény:

 Leírtam és lerajzoltam a mintát, ha tetszik, készítsétek el ti is!

Horgolt tölgyfalevél

Jelmagyarázat:
   lsz = láncszem
   erp = egyráhajtásos pálca
   fp = félpálca v. hamispálca
   rp = rövidpálca
   ksz = kúszószem
   krp = kétráhajtásos pálca
A leírásban a zárójel azt jelenti, hogy a benne foglaltakat ugyanabba a szembe kell ölteni.
Kezdés: 20 lsz
1. sor: a tetejétől számított 3. lsz-be erp, utána még 9 erp, 5 fp, 3 rp, a végén 1ksz. Nem fordulok meg, hanem a láncszemsor másik oldalán körbe haladok tovább.
2. sor: 1 lsz, 5 rp, 5 fp, 8 erp, a csúcsba 3 erp, visszafelé 8 erp, 5fp, 6rp.
3. sor, kialakítjuk a levél cikk-cakkos szélét: 1lsz, 1rp, 1fp, 1rp, 1 erp, a köv. szembe (1 erp, 2lsz, 1 ksz), 2 erp, a következő szembe (1 erp, 2lsz, 1 ksz), 3 erp, a következő szembe (1 krp, 3lsz, 1 ksz), 3 erp, 1 krp, a következő szembe (1krp, 3lsz, 1 ksz), a köv szembe (1 kp, 1 erp és 1 ksz) 3x, majd visszafelé haladva: a köv szembe (1 ksz, majd 3 lsz és ugyanide 1 krp), 1krp, 3 erp, (1 ksz, 3 lsz majd ugyanide 1 krp), 3 erp, (1 ksz, 2 lsz, 1 erp), 2 erp, (ksz, 2 lsz, 1 erp), 1 erp, 1rp, 1fp, 1rp, 1 ksz.
A levél szára: 5lsz, a tetejétől a második szembe visszaöltök kúszószemmel, majd sorban a többi 3 lsz-be is 1-1 ksz-t öltök, a végén visszaöltök ugyanabba a szembe, ahol a levelet befejeztem, majd eldolgozom a szálat.

Azok kedvéért, akik inkább ábráról szeretnek dolgozni, itt a leszámolható rajz:


 


Horgolt makk
Kalapja: 4 lsz-ből vagy magic ring módszerrel kört készítek. 3lsz, majd a kör közepébe öltve 6 erp, így egy félkört kapok.
Megfordulok, 1 lsz, 1rp, majd a köv. 2 szem tetejébe 2x2 rp.  A félkör tetejéhez érve a következő szembe elkészítem a makk szárát: 1rp, 4 lsz, majd a tetejétől számítva a 3. és 4. lsz-be visszaöltök kúszószemmel, 1rp. Haladok tovább a soron szemenként 2rp-val, és befejezem a félkört, eldolgozom a szálat.


Teste: a kalapot úgy tartom, hogy az egyenes oldala legyen fölfelé. A jobb szélén rögzítem a fonalat, 1lsz, majd 7 rp a kalap szélébe öltve.
 
 
2. sor: 1 lsz, 7 rp
3. sor: 1 lsz, 7 rp
4. sor: az első szem kimarad, 1 rp, 1fp, 1erp, 1fp, 1rp, 1 ksz
5. sor: a kúszószem tetejére nem öltök, a következő szembe1 rp, 1fp, 1erp, 1fp, 1rp
6. sor: 3 rp, 1 ksz, eldolg.
A végén kúszószemekkel körbehorgolom a testét, hogy egyenletesebb legyen a széle. Ehhez egy új szálat rögzítek ott, ahol a testet elkezdtem horgolni. Mindössze arra kell vigyázni, hogy a kúszószemek elég lazák legyenek, különben összerántják a munkát.

 Egy levél és egy makk elkészítése kb. fél órát vesz igénybe. Te mit díszítenél vele? Várom az ötleteket!